Oprogramowanie tworzone na zamówienie jest zawsze idealnie dostosowane do wymagań firmy.

Często oprogramowanie sprzedawane jako gotowe pakiety nie posiada pewnych funkcjonalności potrzebnych w danej firmie. Pomimo iż dają one możliwości różnych konfiguracji i dostosowywania funkcjonalności nie zawsze możliwe jest osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Czasem także tworzone funkcjonalności przykładowo w arkuszach kalkulacyjnych stają się z czasem zbyt skomplikowane. Rozwijające się firmy zwykle korzystają z wielu narzędzi. Tworzenie oprogramowania na zamówienie umożliwia integrację poszczególnych procesów w jednym miejscu i konsolidację wszystkich istotnych danych w celu uzyskania cennych informacji. Dziek temu każdy dział lub też pracownik ma szybki dostęp do danych co jest bardzo istotne. W każdej firmie znajdziemy inną specyfikację pracy, dlatego też nie można stworzyć w 100% uniwersalnego oprogramowania. Oczywiście twórcy dają możliwość dostosowywania różnych narzędzi ale nie zawsze udaje się uzyskać to czego potrzeba. Oprogramowanie na zamówienie bezproblemowo dopasowuje się do firmy i spełnia wszystkie potrzeby jej pracowników.

W miarę rozwoju firmy zmieniają się jej podstawowe procesy. Trzymając się jednego oprogramowania można dojść do momentu kiedy będziemy mieli problem ze skalowalnością.

Rozwiązania dedykowane można łatwo i szybko rozbudowywać o nowe funkcjonalności. Oczywiście tworzenie niestandardowego oprogramowania może być kosztowne, ale na dłuższą metę jest tego warte. Oprogramowanie gotowe może rozwijać się zbyt wolno i nie dostosowywać się do naszych wymagań. Dużą zaletą oprogramowania na zamówienie jest to, że zyskujemy także fachową pomoc techniczną. Kiedy firma chce zakupić rozwiązania dedykowane powinna bardzo dokładnie określić cele jakie stawia przed oprogramowaniem. Należy bardzo dokładnie określić wymagania i przedstawić je wykonawcy. Można także w pewnym stopniu uczestniczy w samym procesie tworzenia co jest bardzo dużą zaletą.