Także u zdrowego człowieka wypadanie włosów, w ustalonych ilościach, jest zjawiskiem dopuszczalnym. Przesadne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich prawidłowa pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi podstawowych składników bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Często powodem łysienia bywa stres, apatia, ale także schorzenia tarczycy chociażby. Łysienie może być efektem ubocznym zazywania leków, mających pomóc w innych problemach ze zdrowiem. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku muszą być zawarte informacje dotyczące działań ubocznych. Jeśli wypadanie włosów bywa uzależnione od leczenia, po finiszu problemy powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów sprowokowane jest niedostatkiem budulców, minerałów albo witamin właściwe ich dostarczanie powinno rozwiązać problem. Zwykle anemia ma wpływ na kondycję włosów, więc na wszelki wypadek można zbadać poziom żelaza we krwi.

Mężczyźni częściej niż kobiety zapadają na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na tzw. zakolach czy na czubku głowy (u pań) to oznaka tej choroby. Z pewnością i inne stany chorobowe mogą wpływać na nadmierne łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne albo nawet podwyższona temperatura trwająca kilka dni. Zwykle sami powodujemy podwyższenie utraty włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie a nawet malowanie znacznie je osłabia. Wówczas ograniczenie tych czynności i dobre odżywienie włosów poprawi ich wygląd i stan. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z czasem doprowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może wzmożone ubywanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu gubi w ciagu doby około kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym średnio kilka razy więcej. W tym czasie wzmożone pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala hamować powyższy proces. Konieczna jest nie tylko higiena, ale i suplementacja ogólna organizmu.

Sporo informacji: porost wlosow produkty